Rady a tipy

17.11.2023, Jirka, www.drzakynadrevo

Vyřešení motorové pilky

Věčná otázka „jakou pilku“ byla, alespoň pro mě, vyřešena. Cesta ale nebyla přímá. Neodolal jsem nabídce Lidlu a zakoupil 53 ccm benzínovou pilu za nějakých 2000,- Kč a potom ještě i novou elektrickou, která byla snad ještě levnější. Říkal jsem si, že pokud za tyto peníze jsou schopni dát na pilky záruku, tak asi musí vědět, co dělají. Zklamání se dostavilo velmi rychle. Po třech zpracovaných Pořízkách měla teplá pilka problém se startováním a i když se podařilo, tak výkon nebyl takový, jaký bych si od obsahově velkého strojku představoval. Na pilce je vidět, že je to poskládané z toho nejlevnějšího, co se dalo sehnat a měl jsem obavy za ní pořádně vzít. Práce byla trápením všech zúčastněných a došlo mi, že ten uškrcený výkon měl pilce zajistit přežití do konce záruky. Nyní nepoužívám.

Pokračoval jsem elektrickou variantou, nicméně ani ta nijak neoslnila, takže též nepoužívám. Nicméně je připravená a v převelena do zálohy pro manželku pro práce na zahradě.

Jak jsem již psal níže, nebojím se použitých věcí, tak jsem nějakou dobu sledoval inzerci, recenze a odborné weby s diskuzemi. Začal jsem rozlišovat chytráky, kteří skupují pilky z těžby nebo poškozené kusy, provedou repasi čínskými díly a prodávají dál, naleštěné kusy těsně před smrtí i pilky po „německým důchodci“. Trh je úplně stejný jako třeba s auty a narazit na pěkný stroj může být dlouhé a drahé.

Ale povedlo se. V příjemné dojezdové vzdálenosti se vyskytla pilka z rodiny, která přešla na tepelné čerpadlo – Husqvarna 359, profi provedení a 2,9 kW výkon za nějakých 11000,-. Pilka jako nová, nerozebíraná, s dokumentací a fakturou od majitele a originální 37 cm lištou. Cestou z nákupu jsem se hned stavil ve značkové prodejně pro lištu 45 cm, řetěz a mazivo a nechal ji zkouknout technikem, který mi potvrdil, že ta toho moc nenařezala.

Pilku mám nyní druhým rokem a práce s ní je radostí. Chytá kdykoliv, je příjemně úzká, takže pro použití s Pořízkem naprosto ideální, spotřeba a zátah jsou skvělé. Jsem velmi spokojen a při mám používání by mi měla vydržet do důchodu a snad ještě dál.

12.12.2016, Jirka, www.drzakynadrevo.cz

Kolik se vejde do Pořízka a jak dlouhé kusy v něm lze rozřezat.

To jsou velmi časté otázky od našich zákazníků. Tedy jsem opět dovezl balík čtyřmetrových krajinek z nedaleké pily a dal se do práce.

První nakládka, MAC je připraven.

nalozeny-porizek
Koza na řezání dřeva Pořízek

Rozřezáno

img_0374-kopie
Koza na řezání dřeva Pořízek

A takhle to vypadá ve vozíku 2,5 x 1,3m.

z-jednoho-nalozeni-porizku
Rozřezané dřevo

A toto jsou dva Pořízci

img_0378
Rozřezané dřevo

29.6.2016, Jirka, www.drzakynadrevo.cz

Zkušenosti z koupě starší profi pilky

Osobně jsem přesvědčen, že staré, kvalitně vyrobené věci jsou schopny sloužit prakticky donekonečna. Neobsahují „kazítka“ a ošizené materiály, pájené spoje jsou provedeny pájkou s olovem a jejich životnost nebyla počítána na dobu zákonné záruky. Takto svářím CO2 svářečkou z roku 1972, vrtám na stolní vrtačce z roku 1969 a mohl bych pokračovat.

To samé si myslím i o pilkách. Řešil jsem dilema silné pily s obsahem přes 50 ccm. Rozhodoval jsem se mezi novou čínou kolem 5000,-  nebo jetou profi pilkou za mírně menší peníze. Kdysi před lety jsem na Aukru koupil níže popsanou Partner 351 za 700,- Kč, tedy jsem prošel inzertní servery a dohodl se na koupi velké Mc Culloch Pro Mac 610 za 1000,- Kč. Moje zkušenosti?

Mac Culloch Pro MAC 610
Mac Culloch Pro MAC 610

Pilu majitel prý nepoužíval, byla mu zbytečná a tak prodával. Na místo setkání jsem dovezl kanystr s benzínem, dal pilce do nádrže a zkusil nastartovat. Motor šel, spojka spínala, brzda brzdila, tedy 1000,- Kč a pila změnily majitele.

Pilu jsem přivezl domů, dolil olej a letmo zkusil na kulatině. Řetěz bez odporu a neškodně klouzal po dřevě.  Byl večer, jen rychle řetěz ven a do brusky.  Srovnal jsem zuby, ale bylo jasné, že tento je po smrti. Druhý den přišla větší prohlídka a vyčištění.

servis Mac Culloch Pro MAC 610
Mac Culloch Pro MAC 610

Kontrola lišty ukázala, že jsou v ní vyjeté drážky do tvaru V tak, že pilníkem bych to nedal. Musel jsem jemně na brusce srovnat výšku obou hran a zarovnat hrany na plocho. Hned se také ukázalo, proč tomu tak je. Řetěz se v liště viklal tak, že pila šla do řezu pouze pod úhlem. Změřil jsem spároměrkami lištu – 1,5 mm a vodící článek řetězu – 1,3 mm. Rětěz na pile neměl co dělat. Navíc šlo o řetěz „pro nešiky“ – s omezovacími zuby proti zpětnému vrhu. Tedy špičkou nezaříznete vůbec nic a rovně také ne. Vyhodit.

zabroušení lišty
srovnání vyběhané lišty
porovnání starého a nového řetězu
Nový a starý řetěz

Koupě nového řetězu. Než abych někde lovil v tabulkách, počítal články a objížděl prodejny, zvolil jsem rychlejší a levnější cestu – nechat si řetěz vyrobit od odborníka přímo na míru. Hotovo za 460,- Kč a na Macovi je pořádný Oregon. Konstatovali jsme při tom, že řetězka i lišta ještě chvíli vydrží, tedy další investice by mě měla při mém řezání čekat až za dlouho.

Pilka doma, Pořízek naložen a zkouška. Vše v pořádku, řetěz bere piliny jak velké vločky, pilka rozhodně neztrácí dech. Myslím, že jsem udělal dobrý obchod a získal nového kamaráda!

Mac Culloch Pro MAC 610 v akci
Mac Culloch Pro MAC 610

23.6.2016, Jirka, www.drzakynadrevo.cz

Pořízek a délka lišty

Vyrábíme Pořízky se dvěma šířkami stojen – pro lišty o délkách 40 cm a 37 cm. Pily s těmito lištami bývají o objemu 40ccm a výš a dostatečně výkonné, aby s dostatečnou rezervou prořízly narovnaný Pořízek. Ale co malé pilky s lištami 35 cm a výkonem do 1,5 kW?

Stalo se, velká pilka skončila v servisu a já byl nucen najít a zprovoznit malou pilku, stařičkou švédskou Partner 351. Nechal jsem na ni udělat řetízek a na první zatažení jela. Práce s ní není na Pořízku nijak zvlášť komfortní, dřevo musím odřezávat postupně, ale jde to!

made in Sweden pilka
Partner 351

13.6.2016, Jirka, www.drzakynadrevo.cz

Není kubík jako kubík

Na fotografii je asi 3/4 plnometru na vozíku 250*130. Pěkně zpracované přepočtové tabulky najdete třeba na Wiki zde.

Kozičky do vozíku k převozu dřeva
Kozičky do vozíku

8.5.2016, Jirka, www.drzakynadrevo.cz

Jedna fotografie od spokojeného uživatele Pořízku. Děkuji do Vendolí! J.

řezání dřeva na vozíku se stojanem Pořízek
Pořízek

7.5.2016, Jirka, www.drzakynadrevo.cz

Likvidace větví? V Pořízku hračka!

řezání slabých větví v Pořízku
Pořízek
řezání slabých větví v Pořízku
Pořízek slabé větve

2.3.2016, Jirka, www.drzakynadrevo.cz

Nařezání metru na 5 x 20 cm s přídavnou stojnou

Nejkratší poleno, které ve standardním Pořízku lze uříznout je 25 cm. Postup najdete níže. Pro zákazníky, kteří potřebují ještě kratší polena vyrábím přídavnou stojnu, s jejíž pomocí lze docílit typicky dvaceticentimetrových polínek. Postup řezů v galerii. Prosím, omluvte povrchovou úpravu – přídavná stojna je pouze v základní barvě.

Rozřezání metru na polena 25 cm
Pořízek 25 cm polena

5x20

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

11.10.2015, Jirka, www.drzakynadrevo.cz

Technická data motorových pil

Možná přemýšlíte o zakoupení silnější , třeba i starší profi pilky. Přehled vybraných typů a další zajímavosti o lesní technice najdete na: http://strojevlese.cz/

alh-australian-v8-chainsaw-cuts-hardwood-like-beast
australská pilka

31.8.2015, Jirka, Držákynadřevo.cz

Jak na Pořízkovi nařezat z metru polínka 4x 25 cm?

Podívejte se do galerie. Dřevo v Pořízku je ořezáno na metr a čtvrtiny jsou naznačeny červenou barvou. Po zmáčknutí tlačítka FS po náhledem obrázků dostanete celou obrazovku.

4x 25 cm na Pořízkovi

 

31.8.2015, Jirka, www.drzakynadrevo.cz

Dřevo na zátop

Dubová kulatina už nějaký ten pátek prosychá a potřeboval jsem ještě měkké dřevo na zátop. U pily v sousední vesnici jsem viděl balíky krajinek, takže jsem zakoupil balík kolem 3,5 prostorových metrů. Stálo mě to 1150,- Kč s DPH a měl bych mít na celou zimu.

Balík krajinek na zpracování
Krajinky na topení

Štíbry na zátop

 

7.6.2015, Jirka, www.drzakynadrevo.cz

Sekera nebo štípačka?

Odpověď ? – jak na co. Moje cesta nebyla přímá. Když jsme se přestěhovali na vesnici a začal jsem shánět palivové dřevo, koupil jsem první rok od hajného mladý borový polom, který se nechal naštípat malou sekerkou. Druhý rok na mně zbyly zaschlé vršky smrků s korunou větví po metru. Zakoupil jsem obyčejný kalač a jal jsem se sekat. Kalač odskakoval a já v záchvatu zoufalství zakoupil štípačku.

Po další tři roky jsem štípačku používal pravidelně, nicméně loni na jaře jsem zkusil velkou štípací fiskarsku x25 a zakoupil ji. Od té doby je štípačka používána pouze pro opravdu beznadějné případy, kdy ani kouzelná sekera nemůže a kalač za dvě stovky ani nevím, kde je. Jediný problém je, že jsem si rozsekl špalek.

Moje zkušenost tedy říká, že sekera je na čerstvé dřevo rychlejší a pohodlnější, ale musí být kvalitní. Pokud se vám povede (jako několikrát mě) nechat dřevo zaschnout, štípačka je darem z nebe.

Mimochodem, kolem špalku je polen ze dvou naložení Pořízka 🙂

Sekera Fiskars x25
Fiskars x25

7.8.2015, Ostří sekery po dvou sezónách. Štípačku jsem letos ani nevytáhl. Jediný problém byl, že jsem rozsekl starý špalek…

Sekera Fiskars x25
Sekera Fiskars x25

16.4.2015, Jirka, www.drzakynadrevo.cz

Jak nabrousit řetěz?

Roky jsem se pachtil s pilníkem, až mi Ježíšek přinesl malou brusku. To jsem teprve koukal, jak jsem ty řetězy „dobrousil“. Je to zázrak a doporučuji. Zuby jsou srovnané na úhel a sklon břitu  na obě strany stejně a lišta nezařezává za roh.

ZDE najdete velmi pěkně zpracovanou pdf. příručku firmy OREGON, týkající se správné údržby řetězů a lišt motorových pil.

bruska na řetěz motorové pily
Bruska na řetěz

14.4.2015, Jirka, www.drzakynadrevo.cz

Dnes mi dorazila první várka dřeva, takže v nejbližších dnech budu mít k dispozici nové fotografie a videa s ukázkou práce na našich kozách!

Kulatina na vyvážečce
Kulatina na vyvážečce

 

otázka:

30.3.2015  Dobrý den pane Zahradníku, velmi mne zaujal Váš výrobek. Vlastním farmářskou motorovou pilu Stihl 271 s výkonem 2,6 kw, ale s délkou lišty 37 cm. Je to silná, výkonná pilka, ale aby při zakoupení Vašeho výrobku nebyl problém, kdy konstrukce je určená na délku lišty 40 cm a více. Určitě by pilka mohla mít i delší lištu, ale mám jí krátce a k tomu 3 řetízky, tak by to byly výdaje navíc. Děkuji Vám předem za odpověď.

Jan T.

odpověď:

Dobrý den pane T.

Co se pilky týče – máte pilku moc pěknou. Jde o to proříznout celý obsah vidlic tak, aby se špička lišty prořezávala skrz celý stoh a nehrozilo kopnutí zpět.

Lištu máte 15 palců/37 cm, Pořízek má vnitřní rozteč vidlic 36 cm, takže teoreticky by to šlo, ale vyzkoušenou funkci na tuto délku nemám. Používám na benzínové i elektrické pile lišty 16palců/40 cm, kde mám bezpečně zajištěnou efektivní délku prořezu 37,5 cm když připočítám zuby na zákus.

Pokud máte o Pořízka zájem a nechcete investovat do delší lišty, mohu Vám vyrobit Pořízka na míru – s vnitřní roztečí o 2 – 3 cm menší za cenu standardu.

Nově je tedy v naší nabídce standardně Pořízek 37 s roztečí stojen přizpůsobenou lištám, typicky profesionálních farmářských pilek, od délky 15´´/37 cm.

J. Zahradník

 

vzkaz a rada od majitele Pořízku:

11.2.2015 Chci Vám poděkovat za Váš Pořízek. S dobrou pilou to je krásná a hlavně bezpečná práce.  S jednou pomůckou. Nechávám ve spodní části slabší kulatinu, kterou neprořezávám. Pak mi zbylé polena nepropadávají a tím po celou dobu pevně drží v Pořízku.

Ještě jednou dík a ať se daří. B. P

otázka:

1.6.2013 – Zdravím, standardně kupuji metrová polena. Chtěl jsem se zeptat, jestli je možné řezat polena cca 30-33cm a nebo jestli lze z vaší strany Pořízek na ten to rozměr přizpůsobit.
děkuji,

Václav B.

odpověď:

Dobrý večer, jak jsem slíbil, tak činím. V příloze najdete fotografie testu říznutí metrových polen na 33 cm. Jde to dobře, říznete z jedné strany, potom z druhé.

Jiří Zahradník

Polena 33 cm z metru Pořízek
Polena 33 cm
Polena 33 cm z metru Pořízek
polena 33 cm
Polena 33 cm z metru Pořízek
Polena 33 cm
Polena 33 cm z metru Pořízek
Polena 33 cm

otázka:

29.4.2014  Dobrý den pane Zahradník,

měl bych zájem o jeden Pořízek, ale list mojí pily prořízne max. 33 cm. Je u Vás možné objednat Pořízek s menší hloubkou pracovního prostoru?

Marcel M.

odpověď:

Dobrý den pane M.,

Pořízek je konstruován pro pily s lištou 40 cm ze dvou důvodů – kvůli efektivitě a kvůli síle pily. Při používání Pořízka prořezáváte najednou více polen najednou, takže pilka dostává poměrně zabrat. Pokud Vám vyrobím Pořízka na lištu 33 cm, snížím jeho užitnou hodnotu a až Vám pilka odejde, zůstane Vám redukovaná koza, protože ta je při normálním používání prakticky nezničitelná.

Pilky s lištou 33/35 cm nejsou určené k přípravě palivového dřeva ve větším množství, jsou spíše na prořez stromů na zahradě, na operativu v korunách atd. osobně mám pro tyto účely starou dobrou švédskou Partner 351. Pro zpracování palivového dřeva na Pořízkovi jsem na podzim začal používat elektrickou pilu z lidlu – je lehká, 2,2 kW výkon zaručuje sílu, bezpečná – má motorovou brzdu, takže při puštění spínače řetěz okamžitě stojí, nemusím se starat o směs a je tichá. Pracuje s ní i moje žena, protože se jí nebojí. Jinak používám i obyčejnou pilu Homelite s lištou 40 cm.

Osobně Vám tedy doporučuji pořízení silnější pily a pro rychlou práci i Pořízka z mé dílny.

s přáním příjemného dne

Jiří Zahradník

otázka:

Dobrý den

Mám od Vás držák na dřevo pořízek a řeknu Vám že jsem tak spokojený že je pro mě řezání radostí. Hned jsme doporučil mamince co už od Vás taky jeden má a nemuze si ho vynachválit. Obracím se na Vás s takovou prosbou. Jak tak brouzdám po internetu tak jsem narazil na něco co mi příjde naprosto geniální usnadnění práce s motorovou pilou (zejména pro starší lidi nebo i ženy co pilu neudží v ruce 🙂 proto vám posílám odkaz na youtube kde jsem toto spatřil a chtěl vás požádat, zda by jste něco podobného nezvládl vyrobit…:) myslím že by to bylo skvělý…:)
 

 
 
S pozdravem Vojtěch S. Brno

odpověď:

 
Dobrý den pane S., video jsem shlédl a nezlobte se, do výroby se mi moc nechce. A to z důvodu bezpečnosti práce. Motorová pila je v podstatě velmi bezpečný nástroj, pokud jsou dodrženy základní podmínky, což u této kozy není. Obsluha nemá ovládání pily vůbec pod kontrolou, hřbetní pojistka je vyblokovaná, přidání plynu je realizováno založením kulatiny na řetěz, pila je uchycena za dva šrouby v hliníkové skříni pily, mezi rukou obsluhy a řetězem v plné rychlosti není řetězová brzda. Myslím, že klasická cirkulárka s kolíbkou je bezpečnější.
Dilema snadné obsluhy jsem řešil také a nakonec jsem to vyřešil zakoupenín elektrické pily z Lidlu. Má dostatečnou sílu a bezpečnost je pojištěna navíc motorovou brzdou, takže když pustíte spínač, řetěz okamžitě stojí.
s pozdravem, Jiří Zahradník

 

9.5.2014

V čem děláte dřevo?

Nedá mi se nepodělit o čerstvou zkušenost. Patřím k lidem, kteří mají v botníku patery pracovní boty, ale žádné lakýrky. O jednu pracovní botu s ponožkou jsem právě přišel díky sekeře Fiskars X25.  Pouze díky ocelové špičce, která odrazila čepel výš jsem neskončil na chirurgii okresní nemocnice.

 

bota rozseknutá sekerou
bezpečnost

otázka:

26.5.2014  Dobrý den pane
Na základě zkušeností s pořízkem můžu konstatovat že se jedná  o super pomocníka!!
Jen mám prosbu, nemáte nějakou vychytávku na řezání menších kousku ,například abych mohl rozříznout něco co nevleze mezi první a druhé vidle.Napadnulo mě že by šel udělat nějaký nastavec na ty dvoje vidle

děkuji za radu a případnou nabidku

S.

odpověď:

Dobrý večer,
tak vyrobeno. Udělal jsem to jako samostatnou stojnu, která se chytí na základní rám. Zůstane tak místo na „odmávnutí“ pily a můžete ji posunovat na délku podle potřeby. Během zítřka dostane barvu a ve čtvrtek Vám ji odešleme.

s pozdravem

Jiří Zahradník

Přídavná stojna k Pořízku pro polena 20 cm
Přídavná stojna k Pořízku

16.10.2014

Jak ulovit myš


 

Toto téma možná nesouvisí přímo s řezáním dřeva, avšak jakmile zatopíte, myši nepohrdnou vyhřátým bydlením.


 

Dřevěné pastičky:

Historicky k odchytu myší v domě používáme pastičky. Problém je, že klasické dřevěné pastičky nejsou příliš citlivé a uživatel je musí vyladit. To znamená přiohýbat západku, plech s nástrahou zaháknout až za koneček drátu, přivázat nástrahu… Výsledkem je pouze nespolehlivost.

Nový obrázek (9)
pastička na myši

Plastové pastičky:

Generační variace na dřevěnku. Díky citlivému mechanismu je spolehlivější, avšak i v této pasti jsme museli nástrahu přivazovat. Drzost jedné myši zašla tak daleko, že se krmila sledována mojí ženou.

Velká výhoda těchto pastí je, že z nich vyndáte myš mrtvou. Vysvětlím dále.

pastička na myši plastová
pastička na myši plastová

Past typu „Živolapka“

Ve chvílích zoufalství na Aukru zakoupená past, které prodejce sliboval úžasné výsledy. Myš vleze dovnitř, mechanismus ji uzavře únikovou cestu a tedy čeká, vydaná vám na milost. Po nasazení do akce jsme první den našli uvnitř pasti myší bobky a pouze půlku nástrahy. Totéž se opakovalo i déle. NEKUPOVAT!!!

živolapka
živolapka

Lepidlo

Nyní se dostávám k jedinému účinnému způsobu, který nás zbavil otravného hlodavce. LEPIDLO! Slyšel jsem o něm náhodou a po  krátkém pátrání jsem objednával dvě tuby, kus za 50,- Kč. V ČR je toto lepidlo značeno jako lepidlo na hmyz, ve SK popiscích je již vedeno na likvidaci myší. Je to údajně kvůli možnému dlouhému utrpení přilepených myší. Postup aplikace je popsán následovně – na karton udělejte lepidlem kruh a do kruhu vložte nástrahu. Tento karton přilepte na dlážku nebo jiný těžší předmět.

lepivý gel na chytání myší
gel na myši

Po první aplikaci byla do dvou hodim myš polapena. Další lovecké úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Polapená myš o sobě dá vědět pískotem a jedinou nepříjemnou záležitostí zůstává rychlé a humání usmrcení hlodavce.

myš chycená v lepidle
myš chycená v lepidle

 

 

Uložit

Share

2 komentáře u „Rady a tipy“

  1. Dobrý den pane Zahradníku,
    používám Vašeho Pořízka už skoro půl roku a nemůžu si ho vynachválit. Je důkladný a stabilní – přesně to co jsem hledal.
    Měl bych dotaz… možná by to mohl být i pro Vás do budoucna nový výrobek. Na jaře mě čeká stavba pergoly a to bude znamenat hodně hoblování, broušení a natírání. A všechny ty hranoly, krokve a latě bude potřeba v něčem upnout. Nechce se mi dávat peníze za truhlářskou stolici, tak mě napadlo, jestli by nebylo možné objednat si u Vás nějaký „nástavec“ na Pořízka. Nejspíš něco jako jednoduchý plechový stůl, který by se nasunul na přední a zadní jekly vidlic (prostřední by se vyndala). Zároveň by to mělo zabudovaný aspoň jeden (lépe dva) jednoduchý šroubový svěrák aby se hranol nebo fošna daly upnout, posouvat a opracovávat.
    Možná jste už podobné příslušenství zvažoval. Nevím taky jak by Vám vyšla cenová kalkulace, ale myslím, že byste se s cenou měl dostat pod cenu za truhlářskou stolici.

    Zdraví Karel

Napsat komentář